امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پتانسیل آرامش- متن یا نمودار مسئله این است!
با سلام خدمت همه. بی مقدمه سوالی دارم. اگه کمکم کنید ممنون میشم.
در فصل دوم زیست2 در مورد پتانسیل آرامش اومده ک: در طول پتانسیل آرامش علت منفی تر بودن درون سلول نسبت ب بیرون این است ک نفوذ پذیری غشا نسبت ب پتاسیم بسیار بیشتر از سدیم است.
با این حساب انتظار میرود از ابتدا تا انتهای پتانسیل آرامش اختلاف پتانسیل بین دو سوی غشا در حال منفی تر باشد.
یعنی اگر در واحد زمان mتا پتاسیم از سلول خارج و nتا سدیم ب سلول وارد شود، (m بیشتر از n است) تفاضل این دو را k در نظر میگیریم، و آن را ب عنوان اختلاف پتانسیل بین دو سوی غشا در پایان یک واحد زمانی می پذیریم.
اما در دو واحد زمان 2m تا پتاسیم از سلول خارج و 2n تا سدیم ب سلول وارد می شود. پس اختلاف پتانسیل بین دو سوی غشا در پایان دو واحد زمانی، برابر تفاضل 2m و 2n است ک می شود 2k.
پس با گذشت زمان، اختلاف پتانسیل بین دو سوی غشا در حال منفی تر شدن است.
در حالی ک در شکل 3-2 کتاب زیست2 نمودار اختلاف پتانسیل بر حسب زمان، ب صورت خطی با شیب صفر، و اختلاف پتانسیل بین دو سوی غشا در لحظه های مختلف، عددی ثابت و برابر منفی شصت و پنج میلی ولت نشان داده شده است.
چ طور توجیه می کنید؟؟؟؟
البته دبیر زیست شناسی من ایده ی بسیار جالب و معقولی برای پاسخ ب این سوال مطرح کردن ک مبتنی بر منابع علمی نیس، اما اگه تا چن روز دیگه پاسخ پیدا نشد، همین ایده رو تو همین پست براتون میذارم.
خوش باشید.....
سپاس شده توسط: yaser fatahi
سلام . خود کتاب درسی این موضوع را اشاره کرده و دقیقا توضیح داده و در پاسخ این مطلب در ادامه قید کرده که پمپ سدیم و پتاسیم همیشه فعال است و با مصرف ATP سدیم را به بیرون و پتاسیم را به درون (برخلاف جهت شیب غلظت ) منتقل می کند . بنابراین پمپ سدیم پتاسیم هست که اختلاف غلظت یون ها و به دنبال آن پتانسیل آرامش را در 65MV- حفظ می کند . در ضمن ذکر این نکته ضروری است که به نظر میرسه خود مفاهیم کتاب کافی باشند و در هیچ شرایطی مطلبی فراتر از آن چیزی که در کتاب وجود داره از دانش آموز سوالی پرسیده نمیشه .
نکته مهم این که شما فرمودین :البته دبیر زیست شناسی من ایده ی بسیار جالب و معقولی برای پاسخ ب این سوال مطرح کردن ک مبتنی بر منابع علمی نیس، اما اگه تا چن روز دیگه پاسخ پیدا نشد، همین ایده رو تو همین پست براتون میذارم.
باید ایده دبیرتون را که مبتنی بر منابع علمی نیست حالا به تشخیص خودتون یا دبیرتون نمی دونم ..... می نوشتین دقیق . ما در اینجا دوس داریم نکات کلیدی بیاد دست دانش آموزان اینجا زمان برای ما بسیار مهم است .

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست  
             هرکسی نغمه خود خواند واز صحنه رود 
             صحنه پیوسته بجاست   
                                               خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد                                   

https://forum.yazdanparast.com/                                                                           

با سلام خدمت استاد، ممنون ک سریع پاسخ دادین.
اول در مورد سوالم:
در کتاب وقتی از نفوذ پذیری در حالت پتانسیل آرامش صحبت میشه، ب نظر میرسه هم فعالیت پمپ سدیم-پتاسیم در نظر گرفته شده، و هم کانل ها یعنی منظور از نفوذ پذیری نسبت پتاسیم، تعداد خالص پتاسیم هایی است ک از غشا عبور میکنه.
مثلا اگر در یک ثانیه 10 تا پتاسیم ب وسیله ی کانال ها ب بیرون منتقل بشه، و 4 تا پتاسیم از طریق پمپ وارد سلول بشه نفوذ پذیری غشا نسبت ب پتاسیم، میشه 6 تا در هر ثانیه.
آیا این درسته؟
دوم این ک پاسخ دبیر من این بود:
ممکن است عوامل وابسته ب ولتاژی در غشای نورون وجود داشته باشه (مثلا کانال های وابسته ب ولتاژ) ک وقتی اختلاف پتانسیل ب حد خاصی(65-) می رسه این عوامل فعال بشن، و باعث ایجاد تعادل در نفوذ پذیرینسبت ب سدیم و پتاسیم بشن.
و منظور من از این ک مبتنی بر منابع علمی نیست، اینه ک، مستقیما از یک [/u]منبع معتبر گرفته نشده، بلکه بر اساس اطلاعات در دسترس ارائه شده.
ممنون...
سلام . خود کتاب این مسئله را صراحتا عنوان کرده و اگه دقت کرده باشین نوشته فعالیت پمپ سدیم -پتاسیم . در ضمن خود کتاب برات نوشته که نفوذپذیری غشا نسبت به پتاسیم بیشتر است : از سال دوم هم به خاطر داریم که کانال های یونی پروتئین های در غشا هستند که اختصاصی هستند در غشا کانال های سدیم و پتاسیم هردو وجود دارند این کانال ها همیشه بازند و تعداد کانال های پتاسیمی بیشترند بنابراین غشا نسبت به پتاسیم نفوذ پذیر تر هست . ولی جواب رسمی این سوال خود کتاب ثبت کرده فعالیت بیشتر پمپ سدیم و پتاسیم .
بازم تاکید می کنم استاد فرزانه باید خود پمپ سدیم و پتاسیم را به عنوان جواب این سوال در نظر بگیره نه چیزی که در کتاب درسی بهش اشاره نشده . از همه بزرگواران میخام که دنبال نقاط ضعف کتاب های درسی نباشن یا کتاب درسی را با منابع بالاتر مقایسه نکنن .

صحنه پیوسته بجاست   

تو جزوه های من مطالب خارج از کتاب درباره ی این موضوع وجود داره، هر چند به فهم موضوع کمک می کنه ولی ذهن آدم رو از بحث اصلی منحرف می کنه و وقت رو هم هدر می ده.
فقط این موضوع نیست درباره ی ژنتیک مندلی و ژنتیک جمعیت ( و سایر بحث‌ها) بعضی جزوه ها در عین گفتن مطالب اصلی، چیز هایی گفتن که نه به درد دنیا می خوره و نه به درد آخرت دانش آموز. فکر و ذهن خودتون رو با حاشیه‌ها درگیر نکنید. این موضوع مطلب خاصی نداره که بخواد اینجوری روش وقت بذارید.
سلام!!
در مورد ارسال امروزت..در مورد اولی باید بگم ک بله..جواب "مثالی" ک گفتی یعنی نفوذ پذیری خالص اون غشا میشه 6...
اما اینو دقت داشته باشید وجود اخلاف پتانسیل بین دو سمت غشا تنها مربوط ب نورون ها نیست!!
همه‌ی سلول ها در غشای خود دارای پمپ سدیم پتاسیم هستن!!
داخل متن کتاب درسی پیداش کنید...
یادمه اونجا بود ک""پژوهشگران در غشای ی 'سلول' ها...""!!!
منتها این اختلاف پتانسیل همه جا 65- نیست و عدده فرق داره....
یا علی..
آدمی نمی تواند دست به گزينش خردمندانه بزند،مگر اینکه جرأت داشته باشد در دمادم زندگی به ندای درونی خود گوش فرا دهد و خونسردانه بگوید:""نه،من چنین و چنان را دوست ندارم!."
"
اول:ممکنه دونستن این موضوع برای کنکور ضروری نباشه، ولی من معتقدم هدف دانش آموز، در حد توان باید آموختن دانش باشه، نه آماده شدن برای ی آزمون.
دوم: شاید منظور دبیر من از عوامل وابسته ب ولتاژ همین پمپ سدیم-پتاسیم باشه ک با تغییر اختلاف پتانسیل، شدت فعالیت اون تغییر میکنه، و نفوذ پذیری غشا رو نسبت ب دو یون تغییر میده. اینکه منظور از عوامل وابسته ب ولتاژ کانال های دریچه داره، تصور خودم بود.
سوم: آخرین نتیجه ای ک من از تمام نوشته های بالا گرفتم اینه:
در طول پتانسیل آرامش شدت فعالیت پمپ سدیم-پتاسیم، و در نتیجه نفوذ پذیری غشا نسبت ب دو یون در حال تغییره. ک از متن قابل استنباط نبود. چون در متن نوشته: پمپ سدیم-پتاسیم از یکسان شدن غلظت هر یون در دو طرف غشا جلو گیری میکنه، نه افزایش اختلاف پتانسیل الکتریکی.
ممنون از راهنمایی هاتون......
اول:ممکنه دونستن این موضوع برای کنکور ضروری نباشه، ولی من معتقدم هدف دانش آموز، در حد توان باید آموختن دانش باشه، نه آماده شدن برای ی آزمون.

سلام و درود با عرض پوزش فراوان سوال و جواب بسیار واضح و صریح هست .برای جواب سوال لازم نیست ماازکلمات درشتی که ربطی به کتاب ندارند استفاده کنیم .

همه هدف ما کنکور هست .

صحنه پیوسته بجاست   

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان