امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساختارپرمانند
سلام به همه.لطفا هرکسی میتونه منو دراین رابطه راهنمائی کنه. یعنی یه توضیح مختصر ولی خوب برا ساختار پرمانند بدین.چون تو کتاب درسی اونطور که باید توضیحی درموردش داده نشده و ما باید همه چیز رو از شکل دریافت کنیم!
خدایا ...!

گاهی تو را بزرگ می بینم و گاهی کوچک ،

این تو نیستی که بزرگ می شوی و کوچک ...

این منم که گاهی نزدیک می شوم و گاه دور ...!
پاسخ
سپاس شده توسط:
سلام
نکات مربوط به این شکل:
-مختص یوکاریوتی هایی میباشدکه میزان تولید پروتئین های آن ها و نیازشان زیاد است.

-ساختار پرمانندنوعی تکامل در جهت جلوگیری ازاتلاف انرژی وزمان است.

-در ساختار پرمانند رشته ی مرکزی ،DNAورشته های درحال ساخت RNA(نه فقطmRNA)هستند.

-دراین ساختار RNAپلی مرازهای درحال فعالیت از یک نوع هستند.

-در شکل:RNAپلی مراز از سمت چپ به سمت راست است.

-حداکثر تنوع مونومری ساختارپر مانند 28 نوع به شرح زیر است:
1_DNA:چهار نوکلئوتید دئوکسی ریبوز دار
2_RNA:چهارنوع نوکلئوتید ریبوز دار
3_آنزیم RNAپلی مراز:حداکثر20نوع آمینو اسید

-در ساختار پرمانند جهت حرکت RNAپلی مراز ها و طول رشته هایRNAی درحال ساخ خم جهت است ورشته های قدیمی تر بلند ترند.
امیدوارم اطلاعات کافی رو کسب کرده باشین
موفـــــــــــــــــــــــــق.
The best kingdom is ruling the hearts

پاسخ
سپاس شده توسط:
ممنون بابت نکات.فقط من تو کتاب کمک اموزشی دیدم که به شکل ساختار پرمانند اشاره کرده و نوشته این ساختار درپروکاریوت ها درسیتوپلاسم ودر یوکاریوت ها درهسته دیده میشود.
درحالی که شما نکته اول رو نوشتیدمختص یوکاریوتی هایی میباشد که میزان پروتئین های موردنیازشان زیاد است.خب این یعنی مختص پروکاریوتی هایی که میزان پروتئین های موردنیازشان زیاد میباشد نیست؟Exclamation

فکر میکنم درستش این باشه که بگیم:مختص بعضی از سلول هایی است که به بعضی پروتئین ها نیاز بیشتری دارن.
حالا این بعضی ازسلول ها هم میتونه پروکاریوت باشه و هم یوکاریوت.(امیدوارم درست گفته باشم)
خدایا ...!

پاسخ
سپاس شده توسط:
خواهشo
ببينيد توضيحات همگي دقيق بودن و مختص يوكاريوتي ها ميباشد و هيچ پروكاريوتي نميتونه اين ساختار رو داشته باشه.
من جايي نديدم ولي شايد داخل كتاب هاي قديم گفته باشه كه پروكاريوت هاي خاصي هم هستند كه اين ساختار رو دارند(اگر اين جمله روگفته باشند مربوط به آركي باكتري هاست)

ولـــــي خيالتون راحت كه مختص يوكاريوت هاست
چون كتاب درسي ملاك هست.

پاسخ
سپاس شده توسط: عاطفه حمیدی نسب
نه اتفاقا کتاب چاپ 93هستش.امیدوارم اقای یزدانپرست هم پاسخ خودشون رو در این مورد بگن تا مطمئن شم که فقط مختص یوکاریوت هاست
خدایا ...!

پاسخ
سپاس شده توسط:
بله.آقای یزدانپرست فکر کنم شما هم منبع من مورد نظر منو قبول دارید.
شما میتونید کتاب زیست پیش پلاس دکترفرهادیان(دریک نگاه)صفحه ی42مراجعه کنید..

در ضمن من منظورم از چاپ قدیم خود کتاب درسی بودش.نه کتاب های کمک آموزشی.

پاسخ
سپاس شده توسط:
سلام و درود
ساختار پرمانند که در کتاب درسی بهش توجه کرده مربوط به رونویسی یک ژن در سلول تخم یک دوزیست می باشد . بنابراین طبق شکل کتاب درسی و زیر نویس آن و توجه سازمان سنجش به متن دقیق کتاب درسی شکل مربوط به یوکاریوت هاست . در کتاب دکتر فرهادیان هم این مورد لحاظ شده .
البته اینکه ساختار پرمانند در پروکاریوت ها مشاهده می شود یا نه؟
من فکر می کنم جواب مثبت هست یعنی ما ساختار پرمانند را در پروکاریوت ها هم می توانیم مشاهده کنیم و در کتاب خیلی سبز هم به آن اشاره شده . کلا این فرایند مربوط به زمانی هست که به بعضی پروتئین ها نیاز بیشتری باشه.
این نکته را با توجه به ساختار تست های زیست شناسی در چند سال اخیر یاداوری می کنم که به چهارچوب کتاب توجه کنید اطمینان داشته باشید خارج از چهارچوب سوالی مطرح نخواهد شد و نیاز به انجام تحقیقات بیشتری نیست. کتاب درسی در رابطه با ساختار پرمانند در پروکاریوت ها اشاره ای نکرده و شاید به همین دلیل باشه که در کتاب دکتر فرهادین صراحتا اشاره شده که این فرایند مختص یوکاریوت هاست .

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست  
             هرکسی نغمه خود خواند واز صحنه رود 
             صحنه پیوسته بجاست   
                                               خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد                                   

https://forum.yazdanparast.com/                                                                           

پاسخ
سپاس شده توسط: عاطفه حمیدی نسب
ببینید
واسه بستن این موضوع از صفحه توضیحات این شکل در کتاب دکتر فرهادیان واستون عکس نکات رو آوردم/
امیدوارم شکتون برطرف شه
[تصویر:  Untitled_1.jpg]

پاسخ
سپاس شده توسط:
لازم نبود عکس بزاری . خدمت شما عرض کردم ساختار پرمانند در کتاب درسی در مورد یوکاریوت ها آورده و آقای فرهادیان هم طبق همون شکل کتاب درسی نوشته مختص یوکاریوت ها و شما هم برای کنکور همینو باید ثبت و حفظ نمایید .

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست  
             هرکسی نغمه خود خواند واز صحنه رود 
             صحنه پیوسته بجاست   
                                               خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد                                   

https://forum.yazdanparast.com/                                                                           

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان