امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بی دقتی دانش آموزان
بی دقتی دانش آموزان در امتحان ناشی از سه عامل زیر است:

1.عوامل جسمانی
بیماری: هر نوع بیماری بر میزان تمرکز فرد تاثیر منفی دارد.
تغذیه نامناسب وخواب ناکافی
مشکلات جسمانی: مانند ضعف بینایی یا شنوایی منجر به کاهش دقت می شود.

2.عوامل روانی
-اضطراب و استرس بیش از اندازه
-پیش داوری قبل از آزمون: هر نوع پیشداوری «من این درس را باید بیست بگیرم» احساس ناتوانی«من این درس را خراب می کنم» . وقتی پیش داوری با شرایط آزمون مطابقت ناشته باشد مشکل آفرین است.
-بیش فعالی: این مشکل ژنتیکی است و نیاز به درمان تخصصی دارد.
-عدم علاقه : اگر بی علاقه درسی را مطالعه کنید، هرگز عمیق آن درس را نخواهید فهمید و در جلسه آزمون خوب عمل نخواهیدکرد.

3.عدم تسلط
ضعف در مهارتهایی چون مهارت مطالعه(خوب خواندن، یادداشت برداری ،مرور و…) گوش دادن ویادگیری سرکلاس و… که منجر به یادگیری ناقص و عدم تسلط بر مطالب می شود یکی از دلایل اساسی بی دقتی در جلسه آزمون است.

حال چه بایدکرد:

ابتدا منشاء و علت بی دقتی تان را پیدا کنید. بدون شناخت آنها امکان رفع بی دقتی ها بی معناست.
بنابراین ابتدا عامل جسمانی و روانی را بررسی کنید و در آخر سراغ مهارت بروید وبه چند توصیه زیر توجه کنید:
*دفترچه ای از بی دقتی های خود تهیه کنید.
*بعد از هر امتحان لیستی از بی دقتی هایی که درجلسه آزمون داشتید تهیه و در دفتری برای خود ثبت کنید . ( مثلا در امتحان سوال پشت صفحه را ندیدم و یا در صورت سوال هست را نیست خواندم)
*آزمون را در منزل تمرین کنید.
*شباهت ها وتفاوت ها را طبقه بندی کنید.
*صورت سوال را قبل از پاسخ کامل بخوانید.
*بعد از اتمام آزمون تشریحی تعداد پاسخ داده شده را با برگه سوال کنترل کنید.
*محاسبات ذهنی خود را یادداشت کنید.
*استراحت ذهنی خود را یادداشت کنید.
*استراحت کافی داشته باشد.

«یادتان باشد دقت تا حد زیادی اکتسابی است. برای کسب آن تلاش کنید»

و اینکه یه جمله هست که خیلی دوس دارم :

بکوشیم اگراول نمی‌شویم، لیاقت اول‌شدن را داشته باشیم یا دست‌کم لیاقت اول‌شدن را در خود به‌وجود آوریم.
Blushاز زندگی خود لذت ببرید بدون اینکه آن را با زندگی دیگران مقایسه کنید...Blush

موضوع‌های مشابه…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  آیا همیشه تراز ملاک میشه واسه تعیین سطح دانش آموز؟! پیمان دانایی 5 8,556 ۳ مهر ۱۳۹۳، ۱۴:۵۳ پ
آخرین ارسال: admin

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان