امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امتیازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سیناپس نورون حرکتی
ایا جمله ی زیر غلطه؟
پایانه ی اکسون نورون حرکتی میتواندپیام عصبی را به جسم سلولی نورون دیگرمنتقل کند.
خدایا ...!

گاهی تو را بزرگ می بینم و گاهی کوچک ،

این تو نیستی که بزرگ می شوی و کوچک ...

این منم که گاهی نزدیک می شوم و گاه دور ...!
پاسخ
سپاس شده توسط:
سلام..
در منابع مختلف نگاه کردم همچین موردی مشاهده نکردم..
نورون حرکتی پیام خود را به فیبر های عضلانی منتقل میکند..با آزاد کردن استیل کولین
[تصویر:  f0250-01.jpg]
البته شاید این جمله ای که گفتید امکان پذیر باشد..باید نظر سایر دوستان رو هم شنید
آدمی نمی تواند دست به گزينش خردمندانه بزند،مگر اینکه جرأت داشته باشد در دمادم زندگی به ندای درونی خود گوش فرا دهد و خونسردانه بگوید:""نه،من چنین و چنان را دوست ندارم!."
"
پاسخ
سلام هدف شما کنکوره وبايد در سطح کتاب درسی وکنکور بدونین وگرنه دچار سردرگمی میشین و در سطح کنکور هم جمله بالا غلطه چون براساس کتاب درسی داریم که پیام عصبی از انتهای نورون حرکتی به ماهیچه یا غده میتواند منتقل شود وچیز دیگری دراین مورد نداریم
آرامش چیست؟ نگاه به گذشته وشکرخدا، نگاه به آینده واعتمادبه خدا، نگاه به اطراف وجستجوی خدا!
پاسخ
سلام
اقای نادری این جمله یکی از گزینه های تست زیست در ازمون9 ابان بود.
تو صفحه ی 33 کتاب درسی که دوتا نورون رو نشون داده برای سیناپس از چه نوعی هستند؟
خدایا ...!

پاسخ
سپاس شده توسط:
سلام
خیلی جالبه قیافشون که شبیه نورون های حرکتیه! ولی میتونیم اینجوری بگیم چون غلاف میلین ندارن نورون پیش سیناپسیش یه نورون رابطه ولی پس سیناپسیش میتونه رابط یا حرکتی باشه. براساس شکلا یاحتی متن کتاب نمیشه با جدیت پاسخ داد ولی بدونین کنکور هم در همون حدی سوال میدن که بشه از کتاب فهمید وپاسخ داد پس قبلا هم گفتم خیلی دغدغه این مسائلو نداشته باشین. ولی دقتتون رو این شکل خیلی خوب بود بایدم روی شکلا دقت کرد چون نکات تازه زیادی برای طراحان دارن
آرامش چیست؟ نگاه به گذشته وشکرخدا، نگاه به آینده واعتمادبه خدا، نگاه به اطراف وجستجوی خدا!
پاسخ
سپاس شده توسط: Arash hemmati
البته فکر نمیکنم نورون رابط باشه چون اندازه ی هسته و اشعابات دندریت نورون رابط خییییییییلی فرق داره با نورون حرکتی.اتفاقا اولم همین به ذهنم رسید ولی شکل صفحه ی 30 اجازه نمیداد بپذیرم .تو کتاب ابهامات زیادی وجود داره.من بیشتر تو فکر اینم که طراح محترم تست قلمچی تا این حدعمیق به موضوع نگاه کرده درحالی که واقعا درک وفهم همین مطالب سطحی وترکیب کردنشون باهم خودش یه مقدار مشکله چه برسه...! ممنونم که با حوصله به سوالات پی درپی من پاسخ دادید.شادباشیدSmile
خدایا ...!

پاسخ
سپاس شده توسط:
سلام
خسته نباشید همگی

به این دلیل که نورون حرکتی نمی تواند با نورون دیگری سیناپس دهد که به عنوان نورون پیش سیناپسی عمل کند ،نورون حرکتی نیست.
و چون نورون آکســـــــــــــــــــون بلندی دارد و اینکه چون محل خروج آکسون و دندریت یکی نیست و دندریت متعدد دارد نمیتواند حسی باشد.
این نورون اصلا غلاف میلین ندارد که بتواند حسی یا حرکتی باشد-نورون رابط هم نیست چون آکسون بلند دارد و جسم سلولی اش بزرگ است.

موفق باشید
The best kingdom is ruling the hearts

پاسخ
سپاس شده توسط: عاطفه حمیدی نسب
Blushچه جالب.پس نورون چی میشه؟ما مگه جز حرکتی وحسی ورابط نورون دیگه ای هم میشناسیم تو کتاب درسی؟ممنون بابت جواب شما.ولی من هنوزم جواب اصلیم رو نگرفتم.پس چرا باید کتاب یه نورون که شبیه نورون حرکتی ونورون رابط هست رو برا نشون دادن سیناپس به کار ببره؟از یه طرف پایانه ی اکسون نورون حرکتی رو .روی تار ماهیچه ای قرار داده از طرف دیگه یه نورون که کاملا شبیه حرکتیه فقط میلین نداره رو به عنوان نورون پیش سیناپسی به تصویر کشیده.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
البته دیگه زیاد برام اهمیتی نداره.
همین قدر که فهیدم این جمله غلطه کافیه برام
پایانه ی اکسون نورون حرکتی میتواندپیام عصبی را به جسم سلولی نورون دیگرمنتقل کند.
به نظرم این موضوع بسته بشه بهتره. با ادامه دادن سردرگمی بیشتر میشه.موفق باشید
خدایا ...!

پاسخ
سپاس شده توسط:
درود .
دقت و تامل در شکل های کتاب زیست شناسی می تونه بسیار موثر باشه و کار بسیار خوبی هست . خود کتاب درسی ثبت کرده که نورون حرکتی دستورها را به عضوهای عمل کننده منتقل می کنه که با این حساب جمله غلط هست .
منتهی در رابطه با تصویر کتاب و عدم هم خونی با متن در زیست شناسی بازم موارد زیادی هست که میشه روشون تاکید کرد . ولی کنکور سراسری معمولا از نکات شک برانگیز سوالی را مطرح نخواهد کرد .

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست  
             هرکسی نغمه خود خواند واز صحنه رود 
             صحنه پیوسته بجاست   
                                               خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد                                   

https://forum.yazdanparast.com/                                                                           

پاسخ
سلام
ببینید بچه ها من نمی دونم شما چجوری اينهمه نکته با ارزشو! از تو 20 خط و2 شکل دراوردین! ولی اینجوری نیس که همه ی نورون های حرکتی وحسی عالم میلین دارن یا نميدونم نورون رابط هستش کوچیکه یا حتما فلان نورون چن قطبی یا دو قطبیه اینجور نکات و تحقیقات فایده ای که براتون نداره هیچی ضرر هم داره وسردرگمتون میکنه پس درحد کتابتون بدونین اگرم خیلی کنجکاو بودین میتونین با استدلالی شبیه پاسخی که بالا دادم خودتونو قانع کنین.
درمورد پاسخی که دادم نورون پیش سیناپسیش میتونه رابط باشه و پس سیناپسیش هم میتونه رابط یا حرکتی باشه اگرم خیلی حساسین تصور کنین مال فردیه که ms داره Smile
موفق باشین یاعلی
پاسخ
سلام مجدد
اینکه نورون پیش سیناپسی می تونه رابط باشه یا نباشه . خود کتاب به صراحت و دقت در تصویر انعکاس زردپی زیر زانو قضیه را تشریح کرده . همه چی را نوشته . در ضمن این موضوعی هس که در کلاس درس تشریح میشه و تمام جزییات آن برای دانش آموز باز میشه . حالا اگه ما دنبال این باشیم که مثلا نورون رابط می تونه پیش سیناپسی باشه یا نه ؟ معلوم هست که اصلا به کتاب توجه نکردیم . خواهش می کنم متن کتاب درسی را به دقت بخونید . کتاب دقیق با شما صحبت می کنه .

زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست  
             هرکسی نغمه خود خواند واز صحنه رود 
             صحنه پیوسته بجاست   
                                               خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد                                   

https://forum.yazdanparast.com/                                                                           

پاسخ

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان